NRD Начало
Четвъртък, 19 Септември 2024
Начало Калейдоскоп Човешката фигура е най-сложна за претворяване в скулптура, смята художникът Сейфетин Шекеров
7020
Калейдоскоп

Човешката фигура е най-сложна за претворяване в скулптура, смята художникът Сейфетин Шекеров

Човешката фигура е една от най-сложните за изпълнение в скулптурата. Може би причината е, че търся в пластиката да има някакво излъчване и живот, да не изглежда като мъртва статуетка. Това каза художникът Сейфетин Шекеров - Сефо, който за първи път гостува със самостоятелна изложба във варненската галерия „Арт Маркони”. По думите му не са лесни за изобразяване и животните, но те могат да се идеализират и в тях „да се излъже“, докато при човека не става, защото го познаваме най-добре

| 18 Юли 2024, 17:33 ч.
Човешката фигура е най-сложна за претворяване в скулптура, смята художникът Сейфетин Шекеров
Човешката фигура е най-сложна за претворяване в скулптура, смята художникът Сейфетин Шекеров
Снимка © БТА

Човешката фигура е една от най-сложните за изпълнение в скулптурата. Може би причината е, че търся в пластиката да има някакво излъчване и живот, да не изглежда като мъртва статуетка. Това каза художникът Сейфетин Шекеров - Сефо, който за първи път гостува със самостоятелна изложба във варненската галерия „Арт Маркони”. По думите му не са лесни за изобразяване и животните, но те могат да се идеализират и в тях „да се излъже“, докато при човека не става, защото го познаваме най-добре. 

Министерството на културата на Франция взе мерки за забрана на изнасянето от страната на двата пистолета, принадлежали на Наополеон Бонапарт, с които императорът е възнамерявал да се самоубие при първата си абдикация, съобщи АФП. Реликвите трябваше да бъдат предложени за продажба на аукцион в неделя. 

Пистолетите са част от културното наследство и историята на изкуството на Франция и трябва да бъдат разглеждани като национална ценност, се казва в мотивите, публикувани в "Държавен вестник" (Journal officiel) в събота. 

Решението идва в навечерието на търга във Фонтенбло, Париж. 

Ако бъдат признати за национална ценност, пистолетите няма да бъдат изнасяни от Франция освен за краткосрочни периоди със задължително връщане. 

Отказът на държавата да издаде сертификат за износ дава начало на период от 30 месеца, през който френската админис

Продължението на "Бийтълджус" от 1988 година - "Бийтълджус Бийтълджус" на режисьора Тим Бъртън, застана начело на зрителския интерес в дългия почивен уикенд около празника на Съединението, сочат обобщените данни от киносалоните. Завръщането на пакостливия демон, в чиято роля е отново Майкъл Кийтън е гледано от 5 151 зрители и има 70 514 лева от билетите им.

На втора позиция е анимацията "10 живота", разказваща историята на котарака Бекет. Преобразуването му в различни животни след загубата и на деветия му живот са видели 20 249 зрители, а приходите за десетте дни у нас са 222 885 лева.

Трети сред най-гледаните филми е "Дедпул & Върколака". Играта на Райън Рейнолдс и Хю Джакман в ролите на иконичните герои от вселената на Марвел, съчетаващи екшън и хумор, е вече почти два месеца по екраните, като са я гледали 157 625 зрители, а отчетените приходи са 2 324 116 лева.<

Над 600 участници от седем държави ще се включат в 12-ото издание на Международния арт фестивал „Съзвездия в Несебър“.

Преобладаващото участие е от България, но има и артисти от Армения, Молдова, Полша, Украйна, САЩ и Грузия. Това съобщиха организаторите от Общински детски комплекс (ОДК) – Несебър.

Форумът ще се проведе от 20 до 24 август на амфитеатър „Жана Чимбулева“ в Стария град.

Основната цел на фестивала е да даде сцена на любителското изкуство и да популяризира творчеството на изпълнители от различни култури от цял свят. В него ще се включат представители на певчески, танцувални и инструментални школи, както и школи по изобразителни изкуства, уточниха организаторите.

За по-голяма безопасност ще бъде въведена временна организация на движението в старата част на Несебър.

От 20:00 до 21:00 ч. ще бъде с

Носителят на награда „Грами“, рапърът, актьор и автор Ел Ел Кул Джей ще издаде най-новия си албум, с названието The Fоrce, на 6 септември, предаде Асошиейтед прес. Това е четиринадесетата му продукция от 40 години, след началото на хип-хоп кариерата му. 

Въпреки че скоро не е издавал албум, той се занимава активно с музика. „Винаги съм се подвизавал в студиото“, каза той пред Асошиейтед прес. Но през последните две години вдъхновението го спохожда. Той започва да работи с продуцент и да създава музика.

Тогава се сблъсква с препятствие. „Просто имах чувството, че песните, които ми даваше този продуцент, бяха по-добри от тези, които аз пишех“, каза той. Тогава насън му се явява покойният рапър Файфи Дог. „Той ми каза: „Човече, тази нова музика, по която работиш, е страхотна“. Но лицето му беше като на Чесърския котарак и сякаш ме лъжеше“, допълва той.

След т

Новият сезон на галерия „Структура“ започва с изложбата на Константин Златев – Peace by peace.

Експозицията ще продължи от 17 септември до 12 октомври, съобщават организаторите.

По думите им изложбата е първото самостоятелно представяне на художника след завръщането му в България през 2022 г. Включени са кинетични инсталации, скулптури, обекти, принтове и видеодокументация. Заглавието е парафраза на английския израз piece by piece (в превод – част по част, стъпка по стъпка).

„То коментира смисъла на всяко малко действие, което би отдалечило човечеството от глобална военна катастрофа“, разказват организаторите. 

Константин Златев се занимава с проблемите на насилието като израз на политическа доминация, териториално преразпределение, икономически фактори или религиозни конфликти от доста време, като изследва разли

В неговата експозиция присъстват образи на риби, бикове, богове и герои. Изваяни са също женски тела и ритони. „Рибите са една от приятните за мен теми за работа. Правя ги от двадесет години с идеята да бъдат странни и нетипични, но често разбирам, че не можем да надминем природата“, сподели авторът. Впечатлен от философията на дервишите, която опознал наскоро, той ги претворява в рисунки и фигури с идеята да продължи с тази тема и занапред. 

Характерен момент за творчеството му са изработените от арагонит постаменти на малките пластики. Това е мраморизиран варовик, който се образува между пукнатини на скални маси в продължение на милиони години. Красотата обаче му се разкрива едва след обработка, в природата не „хваща окото“, обясни скулпторът. 

Всички пластики в изложбата са от бронз, гравиран или украсен с патини. Художникът призна, че още когато избрал да учи скулптура в академията, решил, че ще вкарва в работите си елементи от живописта. Според него патинирането е трудно и затова не се вижда в много творби. 

„Всичко в скулптурата е трудно. Най-лекото е работата с глината, после всичко става мръсно, тежко, отровно, прашно“, призна Шекеров. Оказва се, че и реализацията не е лесна, според него защото в малките ни домове има повече пространство за картини, отколкото за пластики. Не е широко и търсенето на монументално изкуство. Хората, които поръчват такова, гледат да отбележат някакъв исторически момент, не се инвестира в свободни теми, коментира Шекеров. 

Неговата последна мащабна творба е композицията на Настрадин Ходжа и Хитър Петър в Момчилград, открита официално с театрална церемония през месец юни т.г. Той е автор на „Лирата на Орфей“ в град Девин, четириметровите статуи на аспарухов воин и на Екзарх Йосиф в Ловеч, „Паметника на гвардейците” в София, „Морска нимфа” край Бургас, както и на пластиката „Вечният огън“, посветена на майските събития от 1989 г. през възродителния процес, в Община Каолиново. Негово дело са бюст-паметниците на Христо Ботев в гимназията в град Девин и на юриста Живко Сталев в Софийския районен съд. Скулпторът има близо 40 самостоятелни изложби у нас и в чужбина, правил е мащабни по-модерни неща за частни колекции. 

Подготвяйки се за завръщането си, кей-поп звездите "Стрей кидс" се изявиха като хедлайнери на фестивала "Бритиш съмър тайм" в лондоския Хайд парк, предаде Ройтерс.

Групата от осем момчета от Южна Корея дебютира през 2018 г., след като беше сформирана от JYP Entertainment чрез риалити шоу. "Стрей кидс" спечелиха фенове по цял свят със своето звучене с примеси от различни жанрове и хитове като God`s Menu, S-Class и Maniac.

"Стрей кидс" в състав Чанбин, Феликс, Хьоджин, Лий Ноу, Хан, Сьонгмин, Панчан и Ай Ен, се завърнаха в Лондон след близо пет години, за да направят своя дебют на фестивал във Великобритания.

"Това е наистина голям фестивал", споделиха момчетата.

Високоенергийното шоу на "Стрей кидс" пред хиляди зрители в Хайд Парк продължи час и 40 минути. 

Посочени от списание "Тайм" като

Михаил Йосифов и „Новините в джаза“ ще имат три концерта с нова авторска музика на различни места в София през 2024 година, съобщават организаторите.

Първото събитие е на 31 юли, на терасата на регионалния център за съвременни изкуства „Топлоцентрала”. Специално за този концерт, музикантите са подготвили нова авторска пиеса „Пусни си ма, слънце”. Етно-фюжън песента, в която се преплитат джаз, фънк и български народни интонации и ритми, е на басистката на групата Калина Андреева. С нея тя иска да разкрие една малка част от митичния ни фолклор, който е неразделна част от творческия й път.

Програмата на концерта ще включва и още нови авторски композиции на музикантите от „Новините в джаза“, които Михаил Йосифов активно подкрепя в развитието им не само като изпълнители, но и като композитори, аранжори

С концерт на Симфоничния оркестър на БНР с диригент Константин Илиевски ще бъде официално открито 40-ото издание на Празниците на изкуствата „Аполония“ в Созопол тази вечер.

На сцената на Амфитеатър „Аполония“ със Симфоничния оркестър на БНР ще се изяви и Светлина Стоянова – мецосопран. Сред музикалните изпълнители, които ще зарадват публиката, са също Стефан Вълдобрев и Обичайните заподозрени, Влади Ампов – Графа, Белослава и много други, отбелязват от екипа.

В програмата на фестивала днес е включено и представлението на Драматичен театър „Адриана Будевска“ „Кралицата на красотата“. Постановката на Боил Банов „Кралицата на красотата. Бившата мис на малкия град“ от Мартин Макдона е в памет на Борислав Чакринов (1961-2024), отбелязват от екипа на „Аполония“.

Форумът, включващ кон

Древният римски път Виа Апия бе включен в списъка на ЮНЕСКО за световно културно наследство, който вече включва 60 обекта, разположени в Италия, съобщи АП. 

Решението беше взето на сесията на Комитета за световно наследство на организацията, която се провежда в индийската столица Делхи.

Италия е абсолютен световен шампион по брой на обектите и историческите артефакти, включени в Списъка на световното наследство. 

Виа Апия е построен по времето на републиканците в Древен Рим (312 г. пр. Хр.) и носи името на владетеля, който го е построил - Апий Клавдий Цек. Този път е бил напредничаво инженерно съоръжение и също така е позволил на Рим да завладее южните територии. Той е използван за свързване с Гърция, Египет и Мала Азия. Трасето на древния път преминава през повече от 70 селища, 15 парка, 12 града и четири области. 

На всяка римска миля о

Сериалът Las Azules („Жените в синьо“) е вдъхновен от първите жени полицаи в Мексико, предаде Ройтерс. 

Действието на сериала се развива през 1971 г. Те се присъединяват към полицията след публична кампания и изтощителен тренировъчен лагер. Дамите не подозират, че наемането им е рекламен трик, целящ да подобри накърнения имидж на полицията и да отклони вниманието от сериен убиец, който отнема живота на жените в столицата. 

„Разказването на тази история в патриархално общество е както възможност, така и отговорност“, казват актрисите Наталия Телес, Барбара Мори, Химена Саринана и Аморита Расгадо, които влизат в ролите на четирите полицайки. 

„Сюжетът, който се развива през 70-те години на миналия век, съдържа препятствия, с които и днес жените в Мексико, а предполагам и на много места по света, продължават да се сблъскват“, каза актрисата Наталия

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“
Кюстендилската художничка Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“, подредена в Пирговата кула. Показаните снимки ...
Изложбата „Съхранение“ на Надежда Олег Ляхова се удължава
Изложбата „Съхранение“ на Надежда Олег Ляхова се удължава и може да бъде посетена в къща музей „Вера Недкова“ до 15 ноември, обявиха от Националната галерия ...
Арнолд Шварценегер стана доктор хонорис кауза в Берлин
Австрийският културист, актьор и политик Арнолд Шварценегер беше удостоен с почетна докторска титла от частното берлинско училище „Херти“ (Hertie School), предаде ДПА.& ...
Скъпоценни камъни, минерали и фосили
Националният музей „Земята и хората“ ще бъде домакин на XXXII Софийско изложение „Скъпоценни камъни, минерали и фосили“. Събитието ще се проведе от 11 до 13 ...
Цветана Манева е носителят на специалната награда на София за изключителни постижения в областта на културата
Наградите на Столична община за ярки постижения в областта на културата бяха връчени тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Наградата за цялостно творчество бе връч ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
130 музиканти представят Голямата меса на Брукнер
Сто и тридесет музиканти ще представят Голямата меса на Антон Брукнер в зала „България" по повод двеста години от рождението на композитора. Събитието е на 20 септември, съоб ...
Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“
Кюстендилската художничка Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“, подредена в Пирговата кула. Показаните снимки ...
В „Медея“ зрителите ще бъдат на сцената, докато актьорите играят сред тях
В „Медея“ зрителите ще бъдат на самата сцена, докато актьорите играят сред тях. Това информират от Народния театър по повод предстоящите премиерни представления &ndash ...
Фотографии на известни личности, творци и духовници са представени в изложба на Сашо Сарандалиев
Фотографии на японския принц Акишино и принцеса Кико, патриарх Неофит, Милчо Левиев, Антон Дончев и др., са показани в изложбата на Сашо Сарандалиев в Смолян. Експозицията е подре ...
D2, Михаела Филева и Владо Михайлов изпращат лятото с „Парк фест“
От 26 до 29 септември в столичния парк „Студентски“ ще продължи осмото издание на „Парк фест”, съобщават организаторите. Сред хедлайнерите на фестивала са ...
Тикер в 06:00 ч.
Сто и тридесет музиканти ще представят Голямата меса на Антон Брукнер в зала &bd ...
Начало Калейдоскоп
7020
Калейдоскоп

Човешката фигура е най-сложна за претворяване в скулптура, смята художникът Сейфетин Шекеров

Човешката фигура е една от най-сложните за изпълнение в скулптурата.Може би причината е, че търся в пластиката да има някакво излъчване и живот, да не изглежда като мъртва статуетка.

| 18 Юли 2024, 17:33 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Човешката фигура е най-сложна за претворяване в скулптура, смята художникът Сейфетин Шекеров
Човешката фигура е най-сложна за претворяване в скулптура, смята художникът Сейфетин Шекеров
Снимка © БТА

Човешката фигура е една от най-сложните за изпълнение в скулптурата. Може би причината е, че търся в пластиката да има някакво излъчване и живот, да не изглежда като мъртва статуетка. Това каза художникът Сейфетин Шекеров - Сефо, който за първи път гостува със самостоятелна изложба във варненската галерия „Арт Маркони”. По думите му не са лесни за изобразяване и животните, но те могат да се идеализират и в тях „да се излъже“, докато при човека не става, защото го познаваме най-добре. 

В неговата експозиция присъстват образи на риби, бикове, богове и герои. Изваяни са също женски тела и ритони. „Рибите са една от приятните за мен теми за работа. Правя ги от двадесет години с идеята да бъдат странни и нетипични, но често разбирам, че не можем да надминем природата“, сподели авторът. Впечатлен от философията на дервишите, която опознал наскоро, той ги претворява в рисунки и фигури с идеята да продължи с тази тема и занапред. 

Министерството на културата на Франция взе мерки за забрана на изнасянето от страната на двата пистолета, принадлежали на Наополеон Бонапарт, с които императорът е възнамерявал да се самоубие при първата си абдикация, съобщи АФП. Реликвите трябваше да бъдат предложени за продажба на аукцион в неделя. 

Пистолетите са част от културното наследство и историята на изкуството на Франция и трябва да бъдат разглеждани като национална ценност, се казва в мотивите, публикувани в "Държавен вестник" (Journal officiel) в събота. 

Решението идва в навечерието на търга във Фонтенбло, Париж. 

Ако бъдат признати за национална ценност, пистолетите няма да бъдат изнасяни от Франция освен за краткосрочни периоди със задължително връщане. 

Отказът на държавата да издаде сертификат за износ дава начало на период от 30 месеца, през който френската админис

Продължението на "Бийтълджус" от 1988 година - "Бийтълджус Бийтълджус" на режисьора Тим Бъртън, застана начело на зрителския интерес в дългия почивен уикенд около празника на Съединението, сочат обобщените данни от киносалоните. Завръщането на пакостливия демон, в чиято роля е отново Майкъл Кийтън е гледано от 5 151 зрители и има 70 514 лева от билетите им.

На втора позиция е анимацията "10 живота", разказваща историята на котарака Бекет. Преобразуването му в различни животни след загубата и на деветия му живот са видели 20 249 зрители, а приходите за десетте дни у нас са 222 885 лева.

Трети сред най-гледаните филми е "Дедпул & Върколака". Играта на Райън Рейнолдс и Хю Джакман в ролите на иконичните герои от вселената на Марвел, съчетаващи екшън и хумор, е вече почти два месеца по екраните, като са я гледали 157 625 зрители, а отчетените приходи са 2 324 116 лева.<

Над 600 участници от седем държави ще се включат в 12-ото издание на Международния арт фестивал „Съзвездия в Несебър“.

Преобладаващото участие е от България, но има и артисти от Армения, Молдова, Полша, Украйна, САЩ и Грузия. Това съобщиха организаторите от Общински детски комплекс (ОДК) – Несебър.

Форумът ще се проведе от 20 до 24 август на амфитеатър „Жана Чимбулева“ в Стария град.

Основната цел на фестивала е да даде сцена на любителското изкуство и да популяризира творчеството на изпълнители от различни култури от цял свят. В него ще се включат представители на певчески, танцувални и инструментални школи, както и школи по изобразителни изкуства, уточниха организаторите.

За по-голяма безопасност ще бъде въведена временна организация на движението в старата част на Несебър.

От 20:00 до 21:00 ч. ще бъде с

Носителят на награда „Грами“, рапърът, актьор и автор Ел Ел Кул Джей ще издаде най-новия си албум, с названието The Fоrce, на 6 септември, предаде Асошиейтед прес. Това е четиринадесетата му продукция от 40 години, след началото на хип-хоп кариерата му. 

Въпреки че скоро не е издавал албум, той се занимава активно с музика. „Винаги съм се подвизавал в студиото“, каза той пред Асошиейтед прес. Но през последните две години вдъхновението го спохожда. Той започва да работи с продуцент и да създава музика.

Тогава се сблъсква с препятствие. „Просто имах чувството, че песните, които ми даваше този продуцент, бяха по-добри от тези, които аз пишех“, каза той. Тогава насън му се явява покойният рапър Файфи Дог. „Той ми каза: „Човече, тази нова музика, по която работиш, е страхотна“. Но лицето му беше като на Чесърския котарак и сякаш ме лъжеше“, допълва той.

След т

Новият сезон на галерия „Структура“ започва с изложбата на Константин Златев – Peace by peace.

Експозицията ще продължи от 17 септември до 12 октомври, съобщават организаторите.

По думите им изложбата е първото самостоятелно представяне на художника след завръщането му в България през 2022 г. Включени са кинетични инсталации, скулптури, обекти, принтове и видеодокументация. Заглавието е парафраза на английския израз piece by piece (в превод – част по част, стъпка по стъпка).

„То коментира смисъла на всяко малко действие, което би отдалечило човечеството от глобална военна катастрофа“, разказват организаторите. 

Константин Златев се занимава с проблемите на насилието като израз на политическа доминация, териториално преразпределение, икономически фактори или религиозни конфликти от доста време, като изследва разли

Характерен момент за творчеството му са изработените от арагонит постаменти на малките пластики. Това е мраморизиран варовик, който се образува между пукнатини на скални маси в продължение на милиони години. Красотата обаче му се разкрива едва след обработка, в природата не „хваща окото“, обясни скулпторът. 

Всички пластики в изложбата са от бронз, гравиран или украсен с патини. Художникът призна, че още когато избрал да учи скулптура в академията, решил, че ще вкарва в работите си елементи от живописта. Според него патинирането е трудно и затова не се вижда в много творби. 

Подготвяйки се за завръщането си, кей-поп звездите "Стрей кидс" се изявиха като хедлайнери на фестивала "Бритиш съмър тайм" в лондоския Хайд парк, предаде Ройтерс.

Групата от осем момчета от Южна Корея дебютира през 2018 г., след като беше сформирана от JYP Entertainment чрез риалити шоу. "Стрей кидс" спечелиха фенове по цял свят със своето звучене с примеси от различни жанрове и хитове като God`s Menu, S-Class и Maniac.

"Стрей кидс" в състав Чанбин, Феликс, Хьоджин, Лий Ноу, Хан, Сьонгмин, Панчан и Ай Ен, се завърнаха в Лондон след близо пет години, за да направят своя дебют на фестивал във Великобритания.

"Това е наистина голям фестивал", споделиха момчетата.

Високоенергийното шоу на "Стрей кидс" пред хиляди зрители в Хайд Парк продължи час и 40 минути. 

Посочени от списание "Тайм" като

Михаил Йосифов и „Новините в джаза“ ще имат три концерта с нова авторска музика на различни места в София през 2024 година, съобщават организаторите.

Първото събитие е на 31 юли, на терасата на регионалния център за съвременни изкуства „Топлоцентрала”. Специално за този концерт, музикантите са подготвили нова авторска пиеса „Пусни си ма, слънце”. Етно-фюжън песента, в която се преплитат джаз, фънк и български народни интонации и ритми, е на басистката на групата Калина Андреева. С нея тя иска да разкрие една малка част от митичния ни фолклор, който е неразделна част от творческия й път.

Програмата на концерта ще включва и още нови авторски композиции на музикантите от „Новините в джаза“, които Михаил Йосифов активно подкрепя в развитието им не само като изпълнители, но и като композитори, аранжори

С концерт на Симфоничния оркестър на БНР с диригент Константин Илиевски ще бъде официално открито 40-ото издание на Празниците на изкуствата „Аполония“ в Созопол тази вечер.

На сцената на Амфитеатър „Аполония“ със Симфоничния оркестър на БНР ще се изяви и Светлина Стоянова – мецосопран. Сред музикалните изпълнители, които ще зарадват публиката, са също Стефан Вълдобрев и Обичайните заподозрени, Влади Ампов – Графа, Белослава и много други, отбелязват от екипа.

В програмата на фестивала днес е включено и представлението на Драматичен театър „Адриана Будевска“ „Кралицата на красотата“. Постановката на Боил Банов „Кралицата на красотата. Бившата мис на малкия град“ от Мартин Макдона е в памет на Борислав Чакринов (1961-2024), отбелязват от екипа на „Аполония“.

Форумът, включващ кон

Древният римски път Виа Апия бе включен в списъка на ЮНЕСКО за световно културно наследство, който вече включва 60 обекта, разположени в Италия, съобщи АП. 

Решението беше взето на сесията на Комитета за световно наследство на организацията, която се провежда в индийската столица Делхи.

Италия е абсолютен световен шампион по брой на обектите и историческите артефакти, включени в Списъка на световното наследство. 

Виа Апия е построен по времето на републиканците в Древен Рим (312 г. пр. Хр.) и носи името на владетеля, който го е построил - Апий Клавдий Цек. Този път е бил напредничаво инженерно съоръжение и също така е позволил на Рим да завладее южните територии. Той е използван за свързване с Гърция, Египет и Мала Азия. Трасето на древния път преминава през повече от 70 селища, 15 парка, 12 града и четири области. 

На всяка римска миля о

Сериалът Las Azules („Жените в синьо“) е вдъхновен от първите жени полицаи в Мексико, предаде Ройтерс. 

Действието на сериала се развива през 1971 г. Те се присъединяват към полицията след публична кампания и изтощителен тренировъчен лагер. Дамите не подозират, че наемането им е рекламен трик, целящ да подобри накърнения имидж на полицията и да отклони вниманието от сериен убиец, който отнема живота на жените в столицата. 

„Разказването на тази история в патриархално общество е както възможност, така и отговорност“, казват актрисите Наталия Телес, Барбара Мори, Химена Саринана и Аморита Расгадо, които влизат в ролите на четирите полицайки. 

„Сюжетът, който се развива през 70-те години на миналия век, съдържа препятствия, с които и днес жените в Мексико, а предполагам и на много места по света, продължават да се сблъскват“, каза актрисата Наталия

„Всичко в скулптурата е трудно. Най-лекото е работата с глината, после всичко става мръсно, тежко, отровно, прашно“, призна Шекеров. Оказва се, че и реализацията не е лесна, според него защото в малките ни домове има повече пространство за картини, отколкото за пластики. Не е широко и търсенето на монументално изкуство. Хората, които поръчват такова, гледат да отбележат някакъв исторически момент, не се инвестира в свободни теми, коментира Шекеров. 

Неговата последна мащабна творба е композицията на Настрадин Ходжа и Хитър Петър в Момчилград, открита официално с театрална церемония през месец юни т.г. Той е автор на „Лирата на Орфей“ в град Девин, четириметровите статуи на аспарухов воин и на Екзарх Йосиф в Ловеч, „Паметника на гвардейците” в София, „Морска нимфа” край Бургас, както и на пластиката „Вечният огън“, посветена на майските събития от 1989 г. през възродителния процес, в Община Каолиново. Негово дело са бюст-паметниците на Христо Ботев в гимназията в град Девин и на юриста Живко Сталев в Софийския районен съд. Скулпторът има близо 40 самостоятелни изложби у нас и в чужбина, правил е мащабни по-модерни неща за частни колекции. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“
Изложбата „Съхранение“ на Надежда Олег Ляхова се удължава
Арнолд Шварценегер стана доктор хонорис кауза в Берлин
Скъпоценни камъни, минерали и фосили
Цветана Манева е носителят на специалната награда на София за изключителни постижения в областта на културата
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Творчески отражения
130 музиканти представят Голямата меса на Брукнер
Калейдоскоп
Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“
Под прожектора
В „Медея“ зрителите ще бъдат на сцената, докато актьорите играят сред тях
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.